Ferzan Ozpetek első filmje bemutatásakor nagy sikernek örvendett. A Tudatlan tündérek, Az utolsó hárem, a Szemközti ablak szintén, így a forgalmazó úgy döntött, megéri még egyszer a nagyérdemű elé tárni a nemzetközi díjakkal is elismert Törökfürdőt. A címszerepet alakító fiatalembert - bár már túl van harminchetedik filmjén is - leginkább papája révén ismerhetjük: Vittorio Gassmann fia ő, Alessandro. A török-olasz-spanyol koprodukció címe is eleve egyfajta mediterrán kavalkádot sejtet, és nem is csalódunk: a szereplők szó szerint fürdőznek a szexualitástól és ösztönöktől túlfűtött, idealizált, de szabad világban.
Francesco egy nap levelet kap: Törökországba költözött nagynénje haláláról tudósítják. A férfinek kötelessége odarepülni, mivel egy fürdőt örökölt. Nem nagyon fűlik hozzá a foga: egy sikeres olasz vállalkozó ellátva mindenféle kényelmi cikkekkel, fogyasztási javakkal minek utazzon a szerinte nem mesés keletre? Törökországba érvén mindent megtesz, hogy mihamarabb túladjon a számára nem túl becses örökségen. A fürdő azonban nem véletlenül különleges az ott élő emberek számára; nemcsak testi, hanem szellemi megtisztulást is nyernek az oda betérők. Francescót rabul ejti az új környezet, különösen török családjának egyik tagja…
Magánvéleményem szerint szerencsére ebben a filmben a homoszexualitás mellékszál (bár a rendező mindegyik munkájában előfordul valamilyen formában), sokkal fontosabb az az Özpetekre ugyancsak jellemző szemlélet, hogy az érzelmi-magánéleti válságban lévő emberek számára egy-egy addig ismeretlen életforma felfedezése jelenthet gyökeres változást, mélyebb megértést mások és önmaguk iránt. A TÖRÖKFÜRDŐ-ben érzésem szerint a címbéli intézménynek sokkal fontosabb katalizátor szerepe van az emberi kapcsolatokban, mint az azonos neműek szerencsére mértéktartással ábrázolt viszonyának.
montrex, 2005-06-21 07:37:48
Ez egy gyönyürű homoerotikus film. Ajánlom mindenkinek aki szereti a gyengéd erotikával átszőtt mély mondanivalóval bíró filmeket.